Miskolci Egyetem Egészségtudományi Kar Klinikai Módszertani Intézet
Beosztás: egyetemi docens
A mesterséges intelligencia (AI) korunk egyik legjelentősebb információs technológiai vívmánya, amely szinte elképzelhetetlen ütemben fejlődik. A mesterséges intelligencia technológiájának első említése a szemészetben 1975-re nyúlik vissza, és az utóbbi években egyre dominánsabbá vált.
A szemészetben nagyobb elterjedése annak tudható be, hogy mindennapi gyakorlatunkban a legtöbb diagnózis és bizonyos tényezők (pl. intraokuláris lencse dioptria) meghatározása mintafelismerésen alapul, gyakran képalkotó eszközökkel készített fényképfelvételek és gyakran adatsorok felhasználásával.
Ez az előadás az MI szerepét tárgyalja a legnagyobb klinikai regiszterben (IRIS registry), a diabéteszes retinopátiát, az időskori makuladegenerációt, a glaukómát, az intraokuláris lencse teljesítményszámítását, összefoglalva a vonatkozó szakirodalmat. Az összefoglaló elemzésből látható, hogy a mesterséges intelligencia alkalmazása a szemészet legtöbb területén az elméleti alkalmazásoktól a gyakorlati, mindennapi használat felé halad.
Jól látható, hogy a mesterséges intelligencia szerepe a szemészeten belül tovább növekszik, és egyre inkább segíti a szemészt a diagnózisban, a progresszióelemzésben és a nagy volumenű, ismétlődő feladatok elvégzésében.
Kulcsszavak: mesterséges intelligencia, biometria, diagnosztikai képalkotás