Jávorné Erdei Renáta egyetemi docens1, Barabás Ágota egyetemi adjunktus1, Pocsainé Kiss Orsolya adjunktus1, Jádi Dorottya tanárnő1, Pázmány Viktória adjunktus1
1Debreceni Egyetem Egészségtudományi Kar Egészségtudományi Intézet Ápolási Módszertani és Prevenciós Tanszék, 4400, Nyíregyháza, Sóstói út 2-4.
Az Egészségügyi Módszertani és Prevenciós Tanszék egyik fő kutatási iránya a hátrányos helyzetű és fogyatékos lakosság és családjaik egészségmagatartásának, egészségfejlesztési lehetőségeinek és életmódjának vizsgálata.
Kutatásunk célja a gyermekek, fogyatékos fiatalok és szüleik egészségmagatartásának, életmódjának, társadalmi környezetének és egészségmagatartását befolyásoló háttértényezők feltárása, az esetleges térbeli egyenlőtlenségek azonosítása.
Vizsgálatunk kvantitatív (kérdőíves) és kvalitatív (fókuszcsoportos interjú) módszereket kombinált. Kísérleti beavatkozási programokat és hatásértékeléseket végeztünk.
Előzetes eredményeink azt mutatják, hogy a fogyatékos fiatalok táplálkozási szokásai rosszak, és alacsony a rendszeres sporttevékenységet folytató fiatalok aránya, ami egyértelműen összefügg anyagi helyzetükkel. A kísérleti intervenciós program során azt tapasztaltuk, hogy mély ismeretekkel rendelkeznek a rossz szokásokkal párosuló egészséges táplálkozásról, rossz szájhigiénés ismeretekkel, nem megfelelő viselkedéssel társas kapcsolataikban, kötődési problémákkal, kapcsolatok és érzelmek téves azonosításával.
Kutatócsoportunk eredményei adatokkal szolgálnak a fogyatékos gyermekek és családjaik egészségmagatartásáról, az azt befolyásoló egyes tényezőkről, és alapot adhat célzott beavatkozási programok kidolgozásához.
Kulcsszavak: hátrányos helyzet, fogyatékosság, egészségmagatartás