A mesterséges intelligencia szerepe az egészségügyben

Kiss Norbert, MD, PhD, bőrgyógyász adjunktus, Semmelweis Egyetem Bőr-, Nemi- és Bőr-onkológiai Klinika, Budapest. Magyarország


A mesterséges intelligencia (AI) forradalmasítja az egészségügyet azáltal, hogy javítja a diagnosztikai pontosságot, segíti a kezelés tervezését és javítja a betegek kezelését több egészségügyi területen. A mesterséges intelligencia által vezérelt megoldások különösen hatékonyak a bőrgyógyászatban, a radiológiában és a patológiában, ahol képfelismerő algoritmusok segítik a betegségek korai felismerését és kockázatértékelését. A sebészetben a robotizált technikák növelik a pontosságot, míg az AI-alapú prediktív analitika hozzájárul a személyre szabott orvoslás és kezelés optimalizálásához.
A bőrgyógyászaton belül a mesterséges intelligencia jelentős ígéretet mutatott a bőrbetegségek diagnosztizálásában és a teledermatológiai alkalmazások révén az ellátáshoz való hozzáférés javításában. A mélytanulási algoritmusok nagy pontosságot mutattak az olyan állapotok kimutatásában, mint a bőrrák, gyakran megfelelve vagy felülmúlva a szakértői szintű bőrgyógyászokat. A mesterséges intelligencia által hajtott eszközök a betegség progressziójának nyomon követésében, a kezelési tervek optimalizálásában és a betegek bőrápolással kapcsolatos oktatásában is segítenek. Az MI-vel integrált teledermatológiai alkalmazások kiterjesztették a speciális ellátáshoz való hozzáférést, különösen a rosszul ellátott régiókban, lehetővé téve a korai felismerést és az időben történő beavatkozást.
Ezen előrelépések ellenére a mesterséges intelligencia alkalmazása a bőrgyógyászatban és más orvosi területeken kihívásokkal néz szembe, ideértve az adatvédelmi aggályokat, a szabályozási kérdéseket és a döntéshozatal etikai szempontjait. A mesterséges intelligencia felelős integrációjának biztosítása interdiszciplináris együttműködést igényel a klinikusok, a kutatók és a döntéshozók között.
Ez az előadás megvizsgálja a mesterséges intelligencia sokrétű alkalmazásait a klinikai gyógyászatban, különös tekintettel a bőrgyógyászatra. Feltárják a mesterséges intelligencia által vezérelt innovációkba, azok előnyeibe, valamint a modern klinikai gyakorlatban való sikeres alkalmazáshoz megválaszolandó kihívásokra vonatkozó betekintést.
Kulcsszavak: Mesterséges intelligencia, egészségügy, bőrgyógyászat